Skip to main content

MASONIC & strategisk omlægning af Counter-Strike afdelingen

MASONIC annoncerer en strategisk omlægning i Counter-Strike divisionen, efter at udgivelsen af Counter-Strike 2 nu er annonceret.

Klubben har igangsat et større arbejde for at intensivere arbejdet med talentudvikling i dansk Counter-Strike. Derfor er der ændringer undervejs i den sportslige afdeling. Samarbejdet med spillerne: PR1mE, kristou, fez og mAnGo stopper derfor i henholdsvis udgangen af september og oktober 2023.

PR1mE og fez blev begge samlet op af MASONIC efter sommerpausen, efter at have præsteret en flot sæson i POWER ligaens 1. division. Førstnævnte har tidligere haft et imponerende løb med den nuværende Espionage-kerne, da spilleren tørnede ud for Tricked Esport.

Andreas “blaq” Elversøe uddyber: “spillerne har givet deres absolut bedste i forsøget på at skabe resultater sammen med MASONIC. PR1mE er en aggressiv og mekanisk dygtig spiller, som nok skal lande det rigtige sted – det er jeg ikke i tvivl om. Han gør en stor indsats for  at være der for sine holdkammerater og håndterer udfordringerne med et åbent sind. Emil (red. fez) har været loyal siden vi første gang vi kontaktede ham og han satte nogle ting på pause for at give sit bedste til holdet – det skal han have en stor tak for. Jeg er sikker på at de begge to har meget mere at give af og jeg håber deres tid på serveren for MASONIC, kan være med til at vise hvad de hver især er i stand til.”

kristou har repræsenteret MASONIC, efter en imponerende tid hos Astralis Talent hvor han og holdet placerede sig som nummer 35 i verden  på deres højeste. blaq uddyber at “kristou har været eksemplarisk i sin prøvetid hos klubben men, den strategiske omlægning finder sted inden spilleren er blevet annonceret, og derfor stopper vi samarbejdet nu. kristou er en spiller med en stærk energi og det er tydeligt at han har hvad der skal til for at spille sig tilbage i top 40 igen.”

mAnGo, der er klubbens seneste signering, blev hentet ind efter en mindre ændring på holdkortet, og er blevet spillet som ‘2nd anker’ på serveren. blaq fortæller at “MASONIC tog mAnGo med ombord for at løse opgaven som 2nd anker, en position vi gerne ser være aggressiv og afgørende i mid -round. mAnGo gik fint ind til opgaven men, da vi nu har valgt at gå videre med vores omlægning, så håber jeg at mAnGo finder et andet hold eller klub, i den danske subtop, som vil give ham chancen – han har meget at byde på. Kim (red. mAnGo) har vist, at han har potentiale.”

MASONIC sætter pris på deres indsats og ønsker dem alt det bedste for fremtiden.

MASONIC & CS2

Klubben kommer til at arbejde strategisk med talentudvikling i dansk Counter-Strike og i overgangen til Counter-Strike 2. Det er grunden til at omlægningen på spillertruppen finder sted nu. MASONIC har haft stor succes med at opstarte talent- og samarbejde med danske Counter-Strike spillere og, klubben er stolt over at have været en betydelig faktor i dansk Counter-Strikes talentudvikling – det satser den sportslige afdeling ny yderligere på. På den måde kan MASONIC fortsat være en betydelig faktor i talentudviklingen fremadrettet og placere sig blandt de bedste klubber i Danmark. Spilleren Magnus “froslev” Frøslev er stadig tilknyttet klubben og vil i den indeværende sæson hjælpe MASONIC Academy i POWER Ligaen.

Økosystem for talenter i dansk esport

Klubbens strategi for talentudvikling omhandler både sportslige og kommercielle initiativer. Hvor akademiet i Counter-Strike 2 og udvikling af events samt turneringer for ‘communitiet’ i dansk esport spiller en betydelige rolle.

MASONIC ACADEMY

MASONIC vil udvide det sportslige engagement med 5 yderligere spillere i udgangen af foråret 2024, som skal deltage i Dust2s liga univers. blaq uddyber her at: “Dust2.dk har gjort en særlig indsats for at gøre det spændende at arbejde med dansk Counter-Strike. Deres format i POWER Ligaen gør, at det er konstruktivt at have tilknyttet flere spillere end blot 5 i klubben. På den måde kan vi sikre en større spillertrup og udvide de muligheder der er for aspirerende Counter-Strike talenter.”

TURNERINGER OG LIGAER

EWII Efterskole Ligaen – er en platform for efterskolerne med esport på skemaet. Her vil der være fokus på den gode oplevelse for deltagerne, muligheden for at netværke blandt trænerne og spillerne og chancen for at spille de kampe der kan være med til at give den erfaring og udvikling man drømmer om, som Counter-Strike talent.